Snart i en brevlåda…

FTT Programblad 2014Det är numera en årligt återkommande tradition att få se den lokala föreningens programblad i brevlådan. Detta år är inget undandag, även om det denna gång tyvärr kommer något senare än vanligt.

 

 

 

 

FTT Programblad 2014 är en samlad skrift framtagen av föreningarna Fridlevstad GoIF och Tving GoIF. Sedan några år tillbaka spelar föreningarna under samlingsnamnet FTT, dvs Fridlevstad Tving Tillsammans.

I årets programblad kan man bland annat läsa om herrarnas avancemang till division 5, om Tvings lokalkändis Donald Jensen i rollen som föreningens vassaste nyförvärv med fina meriter från spel i högre divisioner och inte minst föreningens alldeles egen stålman Oscar Karlsson som fyller 80 år i år och efter många decennier i föreningen fortfarande jobbar hårt i flera olika roller. En mycket glädjande nyhet för året är att det nu finns två nya barngrupper i föreningen; Barn 07/08 och Barn 09!

Seriespelet är sedan 5-6 veckor tillbaka redan igång, men det gör inte programbladet mindre läsvärt. Håll utkik! Det är snart i en brevlåda nära dig… 🙂

FTT Programblad 2014

På omslaget fr v; Melvin, Emanuel och Mille.

Text/Foto: Tedi Juricic

Kommentar